Adószámunk:19010148-2-42 Adószámunk:19010148-2-42


Elérhetőségeink:
Autizmus Alapítvány központi épülete:
1089 Budapest,
Delej u. 24-26.
Tel/fax: 314-2859,
210-4364
Ambulancia:
1089. Budapest,
Delej u. 21.
Telefon: 334-1123
E-Mail: autizmus@autizmus.hu
Útvonaltervező

Számlaszámunk:
MKB 10300002-
20327589-70073285

Adószámunk:
19010148-2-42


Támogatóink:

Autism Europe
Budapest Főváros Önkormányzata
Józsefvárosi Önormányzat

Soros Alapítvány
World Autism Organisation
Econoserve Gazdasági Tanácsadó Kft.
Nemzeti Civil Alapprogram Mindennapi Pszihológia Tudakozó
BECO
Honlap
Studio
támogatásával
Rendszergazda:
Berta Sándor

Alapítvány

Ambulanciánk szolgáltatásai

1. Vizsgálat

Diagnosztikus kivizsgálást a szülő/gondviselő, illetve – nagykorú, önállóan rendelkező személy esetén – maga a páciens kezdeményezhet ambulanciánkon (lásd a Vizsgálatra jelentkezés menüpontot).

A kérőlevél beérkezését követően egy részletes kérdőívet ("Kérdőív az Autizmus Kutatócsoport Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Ambulanciáján folyó diagnosztikus vizsgálatokat megelőző adatgyűjtéshez") küldünk a családnak (a kérdőív letölthető portálunkról is). A kitöltött kérdőívet kérjük postán, vagy személyesen visszajuttatni ambulanciánkra. A kérdőív feldolgozását követően a kliens várólistára kerül, és levélben tájékoztatjuk a családot a vizsgálat várható időpontjáról. Jelenleg a vizsgálatra váró gyermekek nagy száma miatt sajnos igen hosszú a várakozási idő. A vizsgálat időpontja előtt kb. két héttel értesítést küldünk arról, hogy pontosan mikor várjuk a családot.

A diagnózis a viselkedés megfigyelésén és felmérésén, valamint a gyermek/felnőtt fejlődéstörténetének részletes feltárásán alapul. Emellett már a diagnosztikus vizsgálatok során törekszünk a gyermek/felnőtt képességeinek, lehetőségeinek minél részletesebb feltérképezésére is.

A kivizsgálás általában két-három találkozást igényel. Előfordulhat azonban, hogy egyetlen alkalom után egyértelműen véleményezhető a gyermek/felnőtt állapota, illetve az is, hogy csak a fejlődés hosszabb távú követése után dönthető el biztonsággal a pontos diagnózis. Előbbi esetben kontrollvizsgálataink során végzünk részletesebb képességfelmérést, utóbbinál ez a diagnosztikus folyamat része.

Egy vizsgálati alkalom átlagosan 2-3 órát vesz igénybe, melybe pihenőidők, adategyeztetés, maga a vizsgálat és az azt követő megbeszélés is beletartozik. Az ambulanciára érkezéskor egy külön várószobában kb. 15-30 perces időszakot biztosítunk a családnak arra, hogy kicsit megpihenjenek az utazást követően, ez alatt az idő alatt a vizsgáló szakember-csoport feldolgozza a gyermekről esetleg újonnan érkezett véleményeket, vizsgálati eredményeket, egyéb anyagokat. Ekkor kerül sor az adatok egyeztetésére is.


A képen megtekinthetik várószobánkat:




A gyermek vizsgálatát egy másik, speciálisan kialakított helyiségben végezzük, amely leginkább egy gyerekszobához hasonlatos. A vizsgálaton általában a szülők is jelen vannak, míg gyermeküket gyógypedagógus vagy pszichológus vizsgálja, addig velük a szakember-csoportot vezető gyermekpszichiáter vagy pszichológus készít diagnosztikus interjút. Ritkábban előfordul, hogy a gyermek jobban foglalkoztatható a szülők távollétében, ilyenkor a feltáró beszélgetést az orvos vagy a pszichológus egy másik szobában folytatja. Ebben az esetben – igény szerint – a szülők zárt láncú videó rendszeren, vagy detektívablakon keresztül követhetik a vizsgálatot.

A gyermek vizsgálata játékos feladatokból, beszélgetésből áll, amelyet minden esetben videóra rögzítünk. A felvételeket a diagnózis felállításakor, pontosításakor elemezzük, illetve segítséget nyújtanak a vizsgált gyermekek fejlődésének követésében. Az említetteken kívül – amennyiben a család ehhez írásban hozzájárul – a videó dokumentációt a kutatócsoport tudományos, kutatási és oktatási feladataihoz is felhasználjuk.


A képeken megtekinthetik vizsgálószobáinkat:





Informális felméréseink, valamint a szülővel felvett diagnosztikus célú interjú mellett vizsgálataink során különböző standardizált eljárásokat, teszteket is alkalmazunk az egyes eseteknek megfelelő kombinációkban. Közülük a legfontosabbak:
  • Autizmust Diagnosztizáló Obszervációs Séma (ADOS)
  • Autizmust Diagnosztizáló Interjú Módosított változata (ADI-R)
  • Teljesítményfelmérő eszközök: verbális (MAWGYI-R, MAWI) és nonverbális (Leiter, Leiter-R) intelligenciatesztek
  • Egyéb képességterületek felmérése (pl. Paebody Passzív Szókincsteszt, TROG-H, Szimbolikus Játék Teszt)
  • Vineland Adaptív Viselkedést Mérő Skála
 Kiemelt szempontként vesszük figyelembe, hogy a páciens a vizsgálaton jól érezze magát. életkorhoz illeszkedő, meleg, barátságos, a szorongás oldására alkalmas, játékos helyzetet igyekszünk teremteni.

A vizsgálatot követően a szakemberek összegzik tapasztalataikat, megtervezik a további feladatokat, ezt az időt a család a várószobában, vagy az udvaron töltheti (kb. 15-30 perc). Ezt rövid megbeszélés követi a szülőkkel, amikor a szakemberek összefoglalják addig kialakult véleményüket. Amennyiben erre igény van, a diagnózis részletes megbeszélésére, a szülőkben felvetődő kérdések megválaszolására, tanácsadásra egy közeli időpontban állapodunk meg. A legtöbb esetben egyetlen alkalom nem elegendő a kivizsgálás lezárásához, ekkor a vizsgálat folytatására jelölünk ki időpontot.
Minden diagnosztikus vizsgálat lezárását követően írásos véleményt adunk ki, amelyet a szülőknek, illetve gondviselőknek postázunk néhány héttel a vizsgálat után. Ebben összegezzük vizsgálataink tapasztalatait, kifejtjük véleményünket, továbbá javaslatot teszünk a gyermek fejlesztésével kapcsolatban.
Diagnózis megbeszélése: a diagnózist követően lehetőséget biztosítunk a szülők számára annak részletes megbeszélésére, melyre írásos véleményünk kézhezvétele után igényelhetnek időpontot.
Ha a gyermek/felnőtt kivizsgálásának eredményei alapján kizárható az autizmus spektrum zavar diagnózisa, javaslatot teszünk arra, milyen irányban kell a vizsgálatokat folytatni, illetve a kezelést megkezdeni.

Linkek:

www.wpspublish.com

www.agsnet.com/assessments/technical/vineland.asp 

2. Gondozás

Kontrollvizsgálat
Autizmus spektrum zavar diagnózis megállapítása esetén ambulanciánk gondozásába kerül a páciens. A gondozásunkba vett gyermekek/felnőtt fejlődését szívesen követjük kontrollvizsgálatok keretében, amennyiben ezt a családok igénylik. Legtöbbször ezt valamilyen aktuális ok (pl. beiskolázási, elhelyezési probléma, szociális juttatásokhoz szükséges igazolások kiállítása, gondnokság alá helyezés, stb.) indokolja, de konkrét nehézség nélkül is fontos a gyermek fejlődését időről időre felmérni.
 
Tanácsadás a szülőknek és/vagy a gyermekkel foglalkozó szakembereknek

Egyszeri vagy többszöri konzultációk során egyénre szabott, autizmus-specifikus nevelési/fejlesztési tanácsokkal látjuk el a jelentkező szülőket, illetve a gyermekkel foglalkozó pedagógusokat.
 
Szociális gondozói feladatok

Felvilágosítással szolgálunk az igénybe vehető juttatásokról. Felmerülő problémák esetén a szükséges igazolásokat, javaslatokat kiállítjuk, felvesszük a kapcsolatot az önkormányzattal, ellátó intézménnyel, háziorvossal, stb., lehetőségeinkhez mérten igyekszünk segítséget nyújtani az intézményi elhelyezéshez.
 
Ismeretterjesztés, oktatás, látogatók fogadása

Az ambulancia dolgozói oktatnak az Autizmus Kutatócsoport tanfolyamain, részt vesznek előadások megszervezésében, valamint konferenciák létrehozásában. Rendszeresen oktatnak továbbá az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Karán, valamint Pszichológiai Intézetében, illetve felkérésre előadásokat tartanak szülőknek, pedagógusoknak, védőnőknek, gyermekorvosoknak, gyermekpszichiátereknek más intézményekben is. Felkérésre külső konzulensi feladatokat vállalunk szakdolgozatok, TDK- és évfolyamdolgozatok elkészítésében, valamint lehetőséget biztosítunk a szakmai gyakorlatok elvégzéséhez is. Ambulanciánkon előzetes megbeszélést követően folyamatosan biztosítunk lehetőséget szakemberek egyéni konzultációjára, látogatására.