Adószámunk:19010148-2-42 Adószámunk:19010148-2-42


Elérhetőségeink:
Autizmus Alapítvány központi épülete:
1089 Budapest,
Delej u. 24-26.
Tel/fax: 314-2859,
210-4364
Ambulancia:
1089. Budapest,
Delej u. 21.
Telefon: 334-1123
E-Mail: autizmus@autizmus.hu
Útvonaltervező

Számlaszámunk:
MKB 10300002-
20327589-70073285

Adószámunk:
19010148-2-42


Támogatóink:

Autism Europe
Budapest Főváros Önkormányzata
Józsefvárosi Önormányzat

Soros Alapítvány
World Autism Organisation
Econoserve Gazdasági Tanácsadó Kft.
Nemzeti Civil Alapprogram Mindennapi Pszihológia Tudakozó
BECO
Honlap
Studio
támogatásával
Rendszergazda:
Berta Sándor
Gyüjtemények
Történetek

Incidensek Könyve

Az Autizmus Alapítvány csoportjaiban évek óta gyűjtjük a gyermekek és felnőttek adott helyzetben érdekesnek vagy tréfásnak tűnő megjegyzéseit, a mindennapi tevékenységek során átélt, a pedagógusok által – az autizmus legszembetűnőbb tüneteinek vizsgálata szempontjából – fontosnak tartott rövid történeteket.
E történetek összegyűjtésével és feldolgozásával célunk az, hogy előkészítsünk egy majdani kiadványt, amellyel segíthetjük a szülőket, testvéreket, pedagógusokat, és a téma iránt érdeklődőket (orvosok, védőnők, pszichológusok stb.) abban, hogy az autizmussal élő gyermekek és felnőttek gondolkodását és viselkedését jobban megértsék, s e megértés fényében maguk is segíteni tudjanak.
A tanítás során szerzett tapasztalataink nyilvánvalóvá tették, hogy ezeket a történetek nagyon markánsan reprezentálják számunkra az autizmus spektrum zavarokban érintett gyermekek és felnőttek „világlátását”.
Életünket bonyolult szociális szabályok sokasága hálózza be, melynek születésünk pillanatától kezdve, a szocializáció folyamatában önkéntelenül sajátítunk el, s melyek számunkra oly természetesnek, egyszerűnek tűnnek. Az autizmussal élő emberek számára azonban komoly megértési és alkalmazási nehézségeket okoznak, gátat emelve a normál társadalomba való beilleszkedés elé.
Létfontosságú szociális készség a másoktól való tanulás. Az autizmussal élő gyermekek és felnőttek többségének ez különösen nehéz, ezért a legtöbb tanulási helyzetben támogató – felnőtt vagy gyermek – nyújt segítséget a problémák megoldásához.
Másik súlyos problémájuk a nyelvhasználatban, a kommunikációban mutatkozik meg. A nyelv a kommunikáción túl a gondolkodásban is rendkívüli fontosságú. A nyelv tesz képessé bennünket saját tevékenységünk megtervezésére, irányítására, segítségével irányítjuk a figyelmet az adott szituáció döntő mozzanataira.
Az autizmussal élő emberek számára talán a legnehezebb a kölcsönös szociális és érzelmi kapcsolatok kialakítása és fenntartása, hiszen még a nagyon jó képességű autizmussal élő emberek is igen gyakran szó szerint értelmezik a viselkedést és az interakciókat, nem pedig a mögöttes tartalmak, vélekedések, vágyak, szándékok alapján – ezért tapasztaljuk gyakran azt, hogy reakcióik furcsák, a helyzethez nem illeszkedők.
Azok számára, akik szeretnének közelebb kerülni az autizmus megértéséhez, talán segítséget jelent, ha kedves, olykor megmosolyogtató történeteken keresztül ismerkednek e fejlődési zavar markáns jellegzetességeivel. A kötet természetesen nem a teljes képet tükrözi, hiszen az autizmusból következő nehézségek közül jó néhányat lehetetlen humoros történetekkel illusztrálni – ezekről a kötet végén található kísérőtanulmányban olvashatnak.

E történetek közreadásával szeretnénk közelebb hozni egymáshoz az autizmussal élő emberek világát és a mi „normálisnak” mondott világunkat, melynek értelmezése, bár ugyanabból a valóságból fakad, mégis oly különböző. A megismerés az első és legfontosabb lépés ahhoz, hogy segítsünk abban, hogy az autizmussal élő gyermekek és felnőttek minél kevésbé függjenek másoktól és, hogy a lehető legboldogabb és legteljesebb életet élhessék.

Incidensek könyve (olvasható és letölthető)