Adószámunk:19010148-2-42 Adószámunk:19010148-2-42


Elérhetőségeink:
Autizmus Alapítvány központi épülete:
1089 Budapest,
Delej u. 24-26.
Tel/fax: 314-2859,
210-4364
Ambulancia:
1089. Budapest,
Delej u. 21.
Telefon: 334-1123
E-Mail: autizmus@autizmus.hu
Útvonaltervező

Számlaszámunk:
MKB 10300002-
20327589-70073285

Adószámunk:
19010148-2-42


Támogatóink:

Autism Europe
Budapest Főváros Önkormányzata
Józsefvárosi Önormányzat

Soros Alapítvány
World Autism Organisation
Econoserve Gazdasági Tanácsadó Kft.
Nemzeti Civil Alapprogram Mindennapi Pszihológia Tudakozó
BECO
Honlap
Studio
támogatásával
Rendszergazda:
Berta Sándor
Módszertár
A Módszertár tartalma, használata

A Módszertár használatáról

A Módszertár célja, hogy a világ számos országában elterjedt és az elmúlt évtizedekben a gyakorlatban már bevált, hatékony autizmus-specifikus megközelítéseket mutassunk be. A felvázolt módszerek alkalmazásának egyénre szabott lehetõségét az esettanulmányokon keresztül próbáljuk érzékeltetni. A szociális és kommunikációs képességek fejlesztésére, valamint a szabadidõ hasznos eltöltésére konkrét feladatokat is kínálunk az interaktív szociális történetek/játékok címszó alatt. Egyes nem autizmusra kifejlesztett, de autizmussal élõk számára is hasznos aktivitásról, terápiáról a Kiegészítõ terápiák címszó alatt tájékozódhatnak. Ezekre jellemzõ, hogy hasznos, jó és kellemes lehetõséget, környezetet biztosítanak az autizmus-specifikus módszerek alkalmazására.
 
Természetesen nem vállalkozhattunk arra, hogy valamennyi ismert autizmus-specifikus módszertant, megközelítést bemutassuk, hiszen ezek száma napjainkban már igen nagy. Terveink szerint a Módszertár tartalma a felmerülõ igényeknek megfelelõen ezekkel is bõvül majd.
 
A módszerek közötti válogatás szempontjai a következõk voltak:
Valamennyi itt bemutatott megközelítés, módszer tudományos tényeken alapul és az autizmusban minõségileg sérült területeken fejti ki hatását, így a kommunikáció, a szociális készségek és a rugalmas viselkedésszervezés fejlesztésére irányulnak. Az Autizmus Alapítvány munkatársai sok éves tapasztalattal rendelkeznek azok alkalmazásában. A különbözõ sikereket felmutató modellek kivétel nélkül támaszkodnak ezekre a megközelítésekre, módszerekre.
 
Az ismertetett módszerek közül általános megközelítést is jelent a kognitív-viselkedésterápia, amely minden hatékony modellben kimutatható. Az autizmus-specifikus problémák kezelésében általános szerepe van pl. a protetikus környezetnek (mely a Treatment and education of Autistic and related Communication Handicapped Children, Észak-Karolina, USA nevû program nagyon fontos alapja), mások kifejezetten egy terület célzott fejlesztésére irányulnak (Szociális történetek).