Adószámunk:19010148-2-42 Adószámunk:19010148-2-42


Elérhetőségeink:
Autizmus Alapítvány központi épülete:
1089 Budapest,
Delej u. 24-26.
Tel/fax: 314-2859,
210-4364
Ambulancia:
1089. Budapest,
Delej u. 21.
Telefon: 334-1123
E-Mail: autizmus@autizmus.hu
Útvonaltervező

Számlaszámunk:
MKB 10300002-
20327589-70073285

Adószámunk:
19010148-2-42


Támogatóink:

Autism Europe
Budapest Főváros Önkormányzata
Józsefvárosi Önormányzat

Soros Alapítvány
World Autism Organisation
Econoserve Gazdasági Tanácsadó Kft.
Nemzeti Civil Alapprogram Mindennapi Pszihológia Tudakozó
BECO
Honlap
Studio
támogatásával
Rendszergazda:
Berta Sándor
Módszertár
Kognitív és viselkedésterápia

A kognitív és viselkedésterápia fogalma, szerepe az autizmus kezelésében - bevezetés

Az elvárások, szokások, viselkedési normák hagyományos utakon történõ megértése, elsajátítása az autizmussal élõk esetében rendkívül nehéz a sérülés jellege miatt (pl. a bonyolult magyarázatok és erkölcsi normákra való hivatkozások, más személyek szempontjainak mérlegelése nagyon nehéz lehet az autizmusban érintett gyermekeknek, felnõtteknek).
 
A viselkedéses nézõpont elsõsorban a tanuláselméleten alapszik, mely szerint a zavart, hiányos vagy problematikus viselkedés kialakulása és fennmaradása elsõsorban a környezeti következményeknek köszönhetõ, tehát ezek tervezett megváltoztatása segíti a viselkedés rendezõdését, új készségek kialakulását. A kívánatos viselkedések egyénre szabott szisztematikus megerõsítése, valamint a nem-kívánt viselkedések figyelmen kívül hagyása olyan tapasztalatokhoz juttatja az autizmussal élõ gyermeket, felnõttet, mely segíti a környezet követelményeinek megértését. Hangsúlyoznunk kell, hogy a büntetés a korszerû viselkedéses megközelítésnek nem lehet része elsõsorban etikai megfontolásokból, másrészt veszélyei és mellékhatásai miatt.
 
A viselkedés funkcionális analízise, mely a viselkedést pontosan leírja, majd megkísérli a viselkedés részletes elemzését, az okok feltárását, a megfelelõ megoldási stratégiák megtervezésének alapja.
 
A kognitív-viselkedéses megközelítésen alapuló módszerek, technikák adaptív gondolkodási stratégiákat tanítanak. Segítségükkel az autizmussal élõ személy önmagáról és másokról, illetve a környezetrõl való megértése, kompetenciája nõ, viselkedésproblémái csökkennek. (Példa erre az impulzuskontroll) Az egyénre szabott kognitív viselkedésterápia számos konkrét gyakorlati eljárást jelent. A konkrét technikák közé tartozik például a modell nyújtás, vagy a vizualizált tevékenységi forgatókönyvek készítése a pedagógusok, szülõk által.
 
A kognitív-viselkedéses megközelítés szintén megkívánja a viselkedés pontos leírását és elemzését.